1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
05 грудня 2017

У ЗНУ нагородили переможців конкурсу "Хортицькі дзвони"

Оцінити
(8 голоси)

1 грудня в Запорізькому національному університеті відбулася урочиста церемонія з підбиття підсумків та нагородження переможців і дипломантів IV Всеукраїнського конкурсу молодої української поезії та української авторської пісні імені Марини Брацило «Хортицькі дзвони». Ця подія встигла перетворитися на гарну традицію для нашого вишу. На неї з нетерпінням очікують не лише шанувальники поезії й авторської пісні, які працюють і навчаються в ЗНУ, але й представники творчих кіл міста й області.
Про актуальність і важливість цього мистецького змагання для молодих митців свідчить той факт, що цього року помітно зросла кількість його учасників та розширилась географія конкурсу: в ньому взяли участь понад 60 поетів і бардів із 16 областей і 8 обласних центрів України віком від 12 до 25 років. До речі, це – нововведення від організаторів конкурсу, адже в попередні роки його учасниками були старшокласники, студенти і молоді фахівці – творча молодь у віці від 15 до 25 років.
Запорізьку область на конкурсі представляли 17 учасників. Серед представників вищих навчальних закладів міста найактивнішими зарекомендували себе студенти ЗНУ – представники філологічного, історичного факультетів і факультету соціальної педагогіки та психології.

Також варто відзначити, що цього року вперше участь у конкурсі брали представники запорізьких загальноосвітніх шкіл №№ 49, 71, 100, 101 і 107, колегіуму «Елінт», Володимирівського навчально-виховного комплексу «Успіх» Запорізького району, Михайлівського НВК «Загальноосвітня школа № 1», Шевченківської ЗОШ Пологівського району й Запорізького педагогічного коледжу.

Традиційно конкурс проходив у двох номінаціях: «Поезія» й «Авторська пісня». Лауреатів, дипломантів і призерів «Хортицьких дзвонів» визначало компетентне журі, до складу якого входили відомі київські митці: письменник Іван Андрусяк (голова журі), автор-виконавець Віктор Нестерук (співголова журі) й поетеса Оксана Розумна (Куценко). Крім того, творчість обдарованої молоді з усіх куточків України оцінювали добре знані представники запорізьких творчих кіл: поетеса, член Національної спілки письменників України Любов Геньба, художній керівник Театру поетичної пісні Олена Алексєєва, співак і композитор Анатолій Сердюк і заслужений працівник культури України Володимир Артемьєв.

При цьому організатори конкурсу, члени журі, усі, хто долучився до його проведення, зокрема мама Марини Брацило – Людмила Федорівна Брацило – відзначили гідний рівень конкурсних робіт, який зростає рік від року, і прагнення учасників якнайкраще представити свої твори.

Цей масштабний творчий захід, який допомагає реалізуватися талановитій молоді України, уже вчетверте проводить Запорізький національний університет на вшанування пам’яті про свою колишню талановиту студентку – поетесу, виконавицю авторських пісень, громадського діяча Марину Брацило. А із 2017 року його співорганізатором стала Запорізька міська рада в рамках виконання Програми функціонування і розвитку української мови в м. Запоріжжі на 2016-2020 рр. Між іншим, до створення цього важливого для розвитку культурного життя в запорізькому краї документа багато зусиль доклали й науковці ЗНУ, зокрема завідувач кафедри українознавства, один з активних організаторів конкурсу «Хортицькі дзвони» Ольга Стадніченко.

Також конкурс молодої української поезії та української авторської пісні імені Марини Брацило отримав дружню підтримку серед таких установ, як обласна організація Національної спілки письменників України, Запорізьке обласне відділення Національної спілки краєзнавців України, національний заповідник «Хортиця», Запорізьке відділення Союзу України «Роксолана», Запорізька обласна наукова бібліотека. Крім того, до організації й участі в проведенні заходу долучилася творча й освітянська громадськість області.

Цього разу організатори обрали дещо незвичайний формат для проведення заходу. Перед гала-концертом і церемонією нагородження призерів й лауреатів конкурсу увазі присутніх у залі запропонували документальний фільм «Життя мов куля», присвячений життю і творчості Марини Брацило. Це – дипломна робота студентки факультету журналістики ЗНТУ Катерини Буряк. За зізнанням самої Катерина, дівчина, аби краще передати суть творчості поетеси й ту неповторну атмосферу світла й доброзичливості, яку створювала навколо себе Марина Брацило, дещо відступила від канонів створення документальної стрічки. Натомість вона майстерно поєднала разом записи уривків поетичних і пісенних творів Марини у її виконанні, спогади про дитячі й юнацькі роки письменниці її батьків – Людмили й Анатолія Брацило, а також розповідь про Марину Брацило, якою її запам’ятали друзі – запорізькі літератори Олесь Барліг (редактор програм телеканалу «Запоріжжя» Віталій Бабенко) і Лада Хортич (доцент кафедри соціальної філософії та управління Ірина Цапліна).

Гала-концерт розпочався традиційно: декламацією натхненних поетичних рядків Марини Брацило. Та цього разу вірші пролунали у виконанні учнів загальноосвітньої школи № 89 Валерії Бояринцевої й Тимура Вострікова. У цій школі свого часу, перед вступом до аспірантури, розпочала свій трудовий шлях поетеса.

Ведучі заходу Олена Ольшанська й Ілля Менсітов – учасники конкурсу «Хортицькі дзвони» попередніх років – запросили до привітального слова заступника директора департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Наталію Вітковську. Наталія Володимирівна привітала всіх присутніх і наголосила на винятковому значенні конкурсу для розвитку запорізького культурного простору.

Проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи ЗНУ Олександр Гура подякував організаторам й учасникам конкурсу від імені керівництва вишу. Він побажав творчого розвитку й нових перемог усім учасникам і переможцям творчого змагання.

Кульмінацією події стало урочисте нагородження переможців конкурсу «Хортицькі дзвони». У номінації «Поезія» місця між лауреатами розподілилися наступним чином: 1 місце посіла випускниця Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Галина Гулієва, 2 місце – випускниця Львівського національного університету ім. І. Франка Марта Кузів і студентка Одеського національного університету імені І.І. Мечникова Анна Маліцька. 3 місце – магістрант (спеціальність «Переклад») Сумського державного університету Тетяна Осіпенко. Дипломантами в номінації стали: Ірина Купчинська (ГО «Агенція іміджу України» Радіо1.ua) і Юлія Черняк (студентка Київського національного університету ім. Т. Шевченка). Спеціальну відзнаку за патріотичні мотиви в поезії отримала магістр Національного університету «Львівська політехніка» (спеціальність «Журналістика») Олена Дмитерко. Спеціальної відзнаки за висвітлення теми збереження родинних цінностей була удостоєна студентка Бродівського педагогічного коледжу ім. М. Шашкевича Юлія Вовк.

Заохочувальну премію «Надія конкурсу» присудили студентці Бродівського педагогічного коледжу ім. М. Шашкевича Юлії Зварич і студенту Інституту філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Мар'яну Кондратюку. У номінації «Авторська пісня» 1 місце присудили студенту Запорізького державного медичного університету Андрію Марусику, 2 місце – у студентки Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Валерії Меренкової. 3 місце виборола випускниця філологічного факультету ЗНУ, вихователь дошкільного навчального закладу «Дзвіночок» № 177 м. Запоріжжя Тетяна Діденко. Дипломантом у номінації став учень 10 класу запорізької гімназії №71 Володимир Сватьєв. Спеціальну відзнака за написання пісні на слова Марини Брацило отримала студентка факультету менеджменту Київського технічного університету Оксана Вілігоцька.

Дипломи в урочистій обстановці лауреатам і дипломантам конкурсу вручили заступник голови оргкомітету, доцент Ольга Стадніченко й голова журі Віктор Нестерук. Крім того, голова обласного осередку Національної спілки краєзнавців України Олена Денисенко вручила заохочувальний приз наймолодшій учасниці конкурсу – 12-річній учениці 7 класу Запорізького колегіуму «Еліент» Юлії Баженовій.

За традицією, яка склалася за час існування конкурсу, перед глядачами із декламацією поетичних творів й вокальними номерами виступили цьогорічні лауреати і переможці конкурсу. Присутні в залі зустрічали кожен номер гучними оплесками і словами вдячності.

Також переможці минулих років, серед яких є ті, хто встиг видати поетичні збірки, підготували музично-поетичний перфоменс. Олена Ольшанська, Ірина Сажинська, Катерина Теліга, Каріна Бойко, Ілля Менсітов й Олександр Смирнов представили увазі публіки зворушливий ліричний виступ.

Наприкінці концерту пролунала пісня на слова Марини Брацило «Розкажи про мою Україну» у виконанні ансамблю «Оксамит» (художній керівник – Лариса Купчинська), з яким свого часу співпрацювала поетеса. Ще одним сюрпризом для учасників конкурсу й присутніх у залі стали подарунки від скульптора Олександра Жолудя, який передав членам журі й переможцям дзвіночки, виготовлені заслуженим майстром народної творчості Олександром Вільчинським, що стали символом конкурсу.

Підбиваючи підсумки заходу, Ольга Стадніченко подякувала всім, хто долучився до його організації й проведення, тим, хто став його учасниками. Вона висловила сподівання, що наступного, 2018, року конкурс збере ще більше молодих митців з усієї України та окрилить їх для подальшої творчості.

Таміла Тарасенко